Prof. Dr. Kemal SAYAR - Psikolog, Yazar

Kemal Sayar

1966 yılında Ordu’da dünyaya gelen Kemal Sayar, ilk ve orta öğrenimini Zonguldak ve Eskişehir’de tamamladı. Eskişehir Anadolu Lisesi’nden birincilik ile mezun olan Sayar, 1989 yılında ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlığını 1989-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Sayar, ilk görevlerini Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi ve Çorlu Asker Hastanesi’nde psikiyatri uzmanı olarak yaptı.

 

Kemal Sayar, 2002 yılında Kanada Mc Gill Üniversitesi Transkültürel Psikiyatri Bölümü’nde üstlendiği konuk öğretim üyesi ünvanı ile yurtdışında da adını duyurdu. Çeşitli ülkelerde gerçekleştirdiği gerek stajyerlik gerek konuşmacı pozisyonlarıyla kendini geliştirme ve duyurma imkânı kazanan Sayar, Türkiye’deki çalışmalarıyla kendini kanıtlama fırsatı edinmiş duayen bir kimlik olarak gösteriliyor.

 

Ulusal kongrelere konuşmacı olarak katılan Kemal Sayar, 2006 yılında ise “Uluslararası Bakırköy Günleri” sempozyumunu düzenleyerek adını Türkiye’de duyulur hale getirmeyi başardı. Öte yandan 2017-2018 yılları arasında Uluslararası Psikofarmoloji Kongre Başkanlığı’nı yürüten Sayar, pek çok ulusal psikiyatri konulu dergilerde de danışmanlık hizmeti verdi. Tüm bu süreçte de pek çok eser kaleme aldı.

 

2011-2019 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olarak görev yapan Sayar, sonraları anabilim dalı başkanı seçildi. Bugün halen daha Marmara Üniversitesi

Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürüyor.