Elif DAĞDEVİREN - Gazeteci

Elif Dağdeviren TRT için film çevirmenliği ile başladığı iş hayatına; Aktüel, Hürriyet, Akşam, Esquire gibi yayınlarda muhabirlik ve köşe yazarlığının yanı sıra Cosmopolitan Türkiye ve Kelebek gazetesi genel yayın yönetmenliği görevleri ile devam etti. STAR, ATV, SkyTurk, Turkmax gibi kanallarda televizyon yapımcılığı ve moderatörlüğü yaptı.

 

netbul.com ile Türkiye’nin ilk büyük internet içerik şirketini kurdu. Netbul’un satılışından sonra kurduğu film yapım şirketi ile televizyon programlarının, önemli uluslararası festivallerden ödüllerle dönen, Türkiye’nin aday adayı olarak Oscar yolculuğunda da adından söz ettiren Dondurmam Gaymak, Beyza’nın Kadınları, Cenneti Beklerken ve İftarlık Gazoz gibi sinema filmlerinin ana yapımcısı oldu. Bunların yanı sıra 4000 kişilik bir konser merkezinin de kurucu ortağı olarak 40’a yakın uluslararası konser organizasyonu düzenledi.

 

2014-2016 yılları arasında, daha önce de uluslararası danışmanlığını ve networking ilişkilerini yaptığı Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Direktörlüğü görevini yürüten Elif Dağdeviren, EDGE CCF (Content Consultancy & Filmmaking) şirketi ile film yapımcılığı, iletişim ve marka danışmanlığı, kültür-sanat etkinlikleri ve organizasyonları yapmakta; bireysel olarak da konuk yazar olarak yazmaya, yapımcılık ve yeni medya eğitimi vermeye, dijital projeler ile kültür-sanat projeleri geliştirmeye, sosyal sorumluluk projelerine destek vermeye devam etmektedir.

 

Halen TÜRSAK (Türkiye Sinema ve Audiovisiual Vakfı) yönetim kurulu üyesi, EFA (European Film Academy) ve EWA (Euopean Women’s Audiovisual Network) üyesi olup, aynı zamanda kurucusu olduğu Cinema Of Turkey ile de uluslararası film sektörüne Türkiye’yi ve Türk Sineması’nı tanıtmak için ülkeler arası “gönüllü kültür elçisi” olarak çalışmaktadır.

TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olup, Rutgers Univeristy’de “American Languages and Sociology” ile Baruch College’da “Business of Music” eğitimleri almıştır.